Quantcast
Channel: Linux Za Sve » Android 4.2
Viewing all articles
Browse latest Browse all 4

Minix Neo X7 – 3. dio recenzije: Quickshot ROM i koncept PC-a s Androidom

$
0
0

Konačno uhvatih vremena završiti ovu veliku recenziju Minixa. Kako je prošlo već dugo od posljednjeg teksta o ovom mini računalu s Androidom, a uređaj sam stalno koristio, osim obećanog teksta o Quickshot ROM-u koji je zamijenio standardni softver na Minixu, dodat ću i osvrt na sam koncept PC-a s Androidom. Može li uređaj pokretan Androidom i priključen na TV u dnevnom boravku stvarno zamijeniti vaše kućno računalo? Za sve one kojima se ne da čitati cijeli tekst, zaključak je na kraju.

Quickshot ROM

Najprije bih se osvrnuo na ROM. Quickshot ROM je jedan od dva preporučena ROM-a za ovaj uređaj. Drugi je HardwareGuru. Oba možete preuzeti s Freaktab foruma. ROM-ovi su tamo predstavljeni opsežnom dokumentacijom, detaljnim uputama kako ih instalirati te informacijama o eventualnim modifikacijama i “overclockiranju”. Budući da nisam veliki ljubitelj igranja s ROM-ovima, isprobao sam samo Quickshot, a kako se on pokazao zadovoljavajućim za moj Minix, ostao je na njemu i njime se koristim u svakodnevnom radu s ovim uređajem.

No, ako je suditi prema komentarima na forumu, oba ROM-a su jednako dobra i vjerujem da bi moje iskustvo korištenja HardwareGurua bilo vrlo slično ovom s Quickshotom.

Instalacija ROM-a je iznenađujuće jednostavna ako posjedujete računalo s nekom od verzija Windowsa. Ako ste Linuxaš ili imate neko Appleovo računalo, instalaciju preporučam samo ako ste stručnjak i znate što radite. Zapamtite, igranje s flashanjem vas može koštati i umjesto novog ROM-a možete dobiti vrlo skupi sakupljač prašine u dnevnom boravku! Također, ovakvom modifikacijom uređaja gubite i jamstvo za njega!

Ako ste Linuxaš (a pretpostavljam da jeste jer svraćate na LZS), preporučam instalaciju Windowsa XP u Virtualbox i flashanje ROM-a pomoću za to predviđenog programa. Prije instalacije ROM-a ne bi bilo loše uređaj rootati i instalirati CWM. Nakon toga spremite sigurnosnu kopiju trenutnog stanja sustava. Upute kako ovo napraviti u Windowsima nalaze se ovdje. No – upozorenje! Prvi dio vodiča više ne radi, a drugi dio preporuča instalaciju sumnjivog programa koji bih osobno svrstao u kategoriju malwarea. Zbog svega sam ovaj korak preskočio i išao odmah na instalaciju Quickshota. To me je koštalo sigurnosne kopije prijašnjeg sustava, ali kako mi se službeni softver ionako nije svidio, nisam baš žalio za njim. Oni iskusniji ovo najvjerojatnije mogu obaviti i iz Linuxa putem adb-a.

Detaljne upute kako flashati ROM u ovom članku neću navoditi. Sve koje to zanima upućujem na Freaktab forum. Tamo potražite i savjete u slučaju da vam nešto “zapne”.

Evo kratkog opisa flashanja: uređaj pokrenite u recovery modu, pomoću priloženog programa izbrišite stari ROM, potom flashajte novi. Ponovno pokrenite uređaj i pričekajte petnaestak minuta i dva reboota da se postupak provede do kraja.

RK AndroidTool - alat pomoću kojeg možete instalirati novi ROM na vaš Minix

RK AndroidTool – alat pomoću kojeg možete instalirati novi ROM na vaš Minix

 

Ako ste sve ispravno uradili, dočekao vas je novi početni ekran. Nakon početnog podešavanja i logiranja na Googleove servise uređaj je spreman za korištenje. (U ROM su već uključeni Googleovi alati pa se ne morate gnjaviti s njihovom instalacijom.)

Početni ekran nakon malo ukrašavanja

Početni ekran nakon malo ukrašavanja

 

Razlika se primjećuje jako brzo. Sve se odvija nešto življe, bez zastajkivanja. 720 i 1080p filmovi se sada vrte bez problema. Ranije spomenute igre također (osim, naravno, tog nesretnog Asphalta). Razlika između Quickshota i standardnog softvera koji dolazi s ovim uređajem nije prevelika, ali se osjeti. Moj dojam je da sam dobio 10-15% na brzini i responzivnosti.

Informacije o softveru

Informacije o softveru

 

Autori Quickshota preporučuju nakon instalacije samo malkice overclockati RAM. RAM postavite na 720 MHz-a. Procesor i grafičku ne morate overclockati. Uređaj će biti još življi, neće se pregrijavati niti će postati nestabilan. Prema onom što sam pročitao na Freaktabu, ovakvo malecno overclockanje ne šteti uređaju niti će skratiti njegov životni vijek.

Overclockanje je prilično jednostavno. Skinite zakrpu sa službene stranice, pokrenite u Windowsima RK AndroidTool program i putem njega primijenite zakrpu. Proces traje par minuta. Osobno nisam imao nikakvih problema nakon overlockiranja RAM-a.

Konačni dojmovi

  • Multimedija

Postavljanjem custom ROM-a i overlockiranjem RAM-a sam dobio malo “življi” uređaj. XBMC pristojno obavlja reprodukciju videodatoteka i glazbe. Ipak, moram spomenuti da prilikom reprodukcije videa povremeno primjećujem “škljocanje” koje traje sekundu-dvije. “Škljocanje” se javlja dva do tri puta tijekom filma i stvarno nije iritantno jer jako brzo nestane (navodno se radi o bugu u samom Androidu). Glazbu u MP3 formatu uređaj reproducira uredno. FLAC format povremeno “škljocne” i da sam audiofil, ovo bi me jako živciralo. Sreća pa nisam i glazbu najčešće koristim kao pozadinu za popunjavanje trenutačnog posla u stanu.

Film u 720p rezoluciji

XBMC – Film u 720p rezoluciji

 

XBMC - Film u 1080p rezoluciji

XBMC – Film u 1080p rezoluciji

 

Ne znam je li do mog televizora ili je problem u XBMC-u, ali slika u filmovima zna biti prilično tamna. Budući da verzija XBMC-a za Android nema postavke za podešavanje svjetline (PC verzija ima), da biste dobili zadovoljavajući prikaz na ekranu, morat ćete se poigrati s postavkama za svjetlinu na vašem televizoru.

Muzika u XBMC-u

Glazba u XBMC-u

 

XBMC - muzika

XBMC – glazba

 

Priloženi daljinski uređaj je sasvim dovoljan za upravljanje multimedijom u XBMC-u, ali ne bi škodila naknadna investicija u bolji, jer ako planirate multimediju konzumirati u drugim programima poput MX Playera ili VLC-a, standardni daljinski upravljač vam neće koristiti i morat ćete uposliti miša.

Minix bi trebao prepoznati neke TV kartice pa na XBMC-u teoretski možete gledati i zemaljsku televiziju. Nažalost, TV kartica koju posjedujem nije prepoznata. Svakako uzmite u obzir da je podrška za TV kartice na Androidu izrazito ograničena i pouzdajte se u dobri stari tuner ugrađen u vaš televizor.

Ovdje bih još napomenuo i veličinu samog uređaja. Ona je definitivno prednost ako želite pokraj televizora postaviti nešto maleno što neće “bosti” u oči.

Dakle, shvatili ste, uređaj će tek zadovoljavajuće reproducirati multimediju. Ako ste kupili neki mrak televizor, ili svoje glazbene datoteke držite samo u lossless formatima, ovaj uređaj nikako nije za vas! Uložite nešto novca i složite si pravi HTPC. Razlika u cijeni će se sigurno isplatiti.

Međutim, ako ste tek površni konzument šarenih slika na ekranu, a nekim čudom na državnoj televiziji opet nemate što za pogledati, Minix će vam jako dobro poslužiti za gledanje omiljene serije ili filma koje ste “preuzeli” s interneta. Budući da se svrstavam u ovu skupinu, jako sam zadovoljan kupljenim i nije mi žao novca koji sam izdvojio za Minix.

 

  • Mini PC

Kao što već znate: “Android dolazi s milijun programa koji će pokriti sve zamislive interese i potrebe koje imate! Bilo da ste klinac koji traži igricu kojom će “ubiti” pet minuta dosade ili ste ozbiljan znanstvenik koji upravo vrti složenu statističku obradu podataka koju je godinama prikupljao – Android to sve može!”

Tako vas barem uvjeravaju. Čemu PC kad je hardver vašeg tableta ili pametnog telefona dovoljno moćan i ima softver za sve što vam treba?

Naravno, istina ne može biti udaljenija od toga. Mini PC računala s Androidom nikako ne mogu zamijeniti punokrvni PC! Svaki iole ozbiljniji posao je vrlo neugodan ako ga obavljate na ovom računalu. Opisat ću vam svoje iskustvo.

Iako posjedujem bežičnu tipkovnicu i miša, kucanje dužeg teksta i buljenje u TV u vašem dnevnom boravku nikako nije ugodno iskustvo! Obilježavanje teksta je daleko od onog i na najjadnijem PC-u! Postavljanje kursora na točno mjesto u tekstu može biti prava muka! Nikada mi ne bi palo na pamet ovaj tekst nakucati na Minixu (čak i s dobrom bežičnom tipkovnicom i mišem). Kratak mail, komentar na forumu ili društvenim mrežama – OK, ali bilo što drugo ne dolazi u obzir. Iskustvo je prebolno!

QuickShot Office - pisanje teksta

QuickOffice – pisanje teksta

 

QuickOffice - tablica

QuickOffice – tablica

 

Dalje, surfanje netom je dosta sporije na Minixu nego na običnom kućnom računalu. Ne znam zašto, ali učitavanje stranice traje petnaestak i više sekundi duže nego na PC-u. Čak ako to i zanemarimo, buljenje u neku web-stranicu na kućnom televizoru zna biti jako naporno. Oči se previše zamaraju, a ako pretjerate ukočit će vam se vrat (moguće je da bi, uz neki kvalitetniji televizor postavljen na bolje mjesto, iskustvo bilo nešto ugodnije). Dakle, brzinski posjet omiljenoj stranici, društvene mreže i sve ostale nezahtjevne stvari mogu proći. Za sve više od toga ipak preporučam dobar tablet ili, naravno, stolno računalo.

Surfanje internetom

Surfanje internetom – sporo i mukotrpno

 

Naveo bih i prilično bugovitu Youtube aplikaciju za Android. Iako je sučelje same aplikacije relativno dobro, kod mene se učitavanje videa često znalo prekinuti bez nekog pravog razloga i nastaviti tek nakon dužeg čekanja. Na laptopu mi se to već dugo nije dogodilo.

Youtube aplikacija

Youtube aplikacija

 

 

Youtube aplikacija - gledanje filmića

Youtube aplikacija – gledanje filmića

 

Čitanje i odgovaranje na mailove, pregledavanje raznih foruma ili ubijanje vremena na G+ aplikaciji je ipak ugodno zahvaljujući dobrim aplikacijama koje se ne trude oponašati svoje PC verzije.

Google+ aplikacija

Google+ aplikacija

 

 

Tapatalk

Tapatalk – i dalje nezamjenjiv kod pregledavanja foruma

 

Igranje je možda jedini aspekt koji je mrvicu bolji od onog na PC-u s Linuxom. Hrpa kratkih i često vrlo zabavnih igara vam garantiraju dobru zabavu. U krugu obitelji pogotovo. Problem se može javiti kod igara koje ne podržavaju miš i tipkovnicu, pa ako planirate Minix koristiti za igranje, razmislite o nabavi nekog igraćeg kontrolera ili se upustite u avanturu sa softverom za mapiranje ekrana. Drugi uređaj s Androidom također može poslužiti kao kontroler, ali nisam siguran koliko je upotrebljiv pri igranju. Nisam probao, ali korisnici često navode kašnjenje u reakciji, što može biti problem kod brzih igara.

Rayman

 

Sonic

 

Na kraju bih spomenuo multitasking. Kod svakog kućnog računala se podrazumijeva. Korištenje više programa te više otvorenih prozora često je “normala” na vašem kućnom računalu. Na PC-u s Androidom to zaboravite! Multitasking je često jako ograničen i programi koji bi se trebali izvršavati u pozadini su najčešće samo pauzirani u stanju u kojem ste ih napustili. Da ne kažem da se svi programi izvršavaju na cijelom ekranu, a šetanje između njih korištenjem gumba za promjenu nedavno pokrenutih aplikacija vrlo brzo postaje naporno.

Lista nedavno pokrenutih aplikacija

Lista nedavno pokrenutih aplikacija

 

Zaključio bih sa sljedećim: Android je operativni sustav prilagođen korištenju na pametnim telefonima i tabletima. Ponuda programa na takvom sustavu kao i način rada u ovom stadiju razvoja Androida nikako ne mogu konkurirati klasičnom PC-u i Android PC nemojte ozbiljno razmatrati kao zamjenu za kućno računalo!

Lagana konzumacija multimedije, brzinski pregled društvenih mreža, mailova, gledanje kratkih Youtube filmića, igranje i pokoji kratak i nezahtjevan dokument su sve što vam takvi uređaji mogu ponuditi.
Za ozbiljniji rad PC je još uvijek izvan svake konkurencije! Imajte to na umu sljedeći put kad vam pokušaju zanimljivom reklamom uvaliti PC s Androidom kao zamjenu za kućno računalo. Android je još uvijek daleko od toga.

Zaključak

Dakle, ako ste se umorili pa ste odustali od čitanja ovog podužeg teksta, ukratko bih sažeo svoje dojmove nakon mjesec i pol korištenja ovog uređaja.
Ako tražite nešto za nezahtjevan pregled kućne multimedije i nadopunu za vaš tablet ili pametni telefon, ovaj uređaj će vam biti dovoljan (i sam pripadam u ovu skupinu i zadovoljan sam investicijom).
Za sve zahtjevnije od toga, složite si pravi HTPC. Ulaganje će se svakako isplatiti. Kvaliteta slike i zvuka, kao i mogućnosti nadogradnje na pravom PC računalu su sasvim druga kategorija.
I nakon nekoliko desetljeća, klasično kućno računalo je i dalje apsolutni vladar kada je potrebno uraditi nešto ozbiljnije. Android je tu tek u povojima.

Osobno bih kupovinu uređaja preporučio samo onima koji traže nezahtjevnu zamjenu za stari HTPC. Svima drugima bih preporučio da pričekaju dok se neki od provjerenih proizvođača uređaja s Androidom ubaci u ovu igru. Uz nešto višu cijenu dobit ćete i potpunije iskustvo korištenja Androida. Na Minixu se nakon duljeg korištenja ipak primijeti da je izrađen od jeftinih komponenti uz slabo optimiziran softver. Unatoč impresivnim rezultatima na benchmark testovima, Minix se uopće ne ponaša kao četverojezgreni tablet.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 4

Latest Images

Trending Articles


Bolji zivot - epizoda 47


Ime mi je sreca - epizoda 8


Cassie


Ukradena ljubav - Ono sto mi je zivot ukrao - epizoda 181


Oluja - epizoda 82


Prave ljubavi - epizoda 150


Ljubav - Igra lazi - Ask - epizoda 1


Gorki plodovi - epizoda 11


Sezona visnje - epizoda 24


Re: Alfa-Plam - zvanična tema za informacije


Ponor ljubavi - epizoda 156


Karamel torta sa bananama


Gorki plodovi - epizoda 17


Ukradena ljubav - Ono sto mi je zivot ukrao - epizoda 168


Oluja - epizoda 103


Vrati moju ljubav - epizoda 17


Neukrotivo srce - Divlja u srcu - epizoda 147


Bolji zivot - epizoda 59


Sva moja djeca - epizoda 65


Autor: Erika